Swiadectwa Energetyczne


Idź do treści

Informacje podstawowe

Świadectwa energetyczne - czyli dokumenty mówiące o zużyciu energii przez budynek – od 1 stycznia 2009 roku zaczneły obowiązywać świadectwa energetyczne dla budynków i mieszkań, które będą sprzedawane lub wynajmowane. Jest to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy.

Od początku 2009 roku mieszkania i domy, a także magazyny oraz powierzchnie biurowe, które są sprzedawane lub wynajmowane, muszą posiadać świadectwo energetyczne

O konieczności wprowadzenia świadectw energetycznych dla budynków mówi unijna dyrektywa z 2003 roku która w Polsce miała być wprowadzona w życie ponad dziewięć miesięcy temu.

Paszporty energetyczne dla budynków są ważne przez dziesięć lat. - Jeśli w tym czasie zostaną przeprowadzone roboty budowlane zmieniające standard energetyczny budynku a których wartość będzie równa lub przekroczy 25 procent jego wartości odtworzeniowej to inwestor po zakończeniu modernizacji będzie musiał uzyskać nowe świadectwo energetyczne. Jeśli w ciągu dziesięciu lat od wydania świadectwa budynek nie będzie modernizowany to ważność świadectwa energetycznego będzie przedłużana na kolejne dziesięć lat ale jego aktualność musi potwierdzić audytor energetyczny.




Jakie budynki muszą mieć świadectwo energetyczne?

Ocena energetyczna dotyczyłaby jedno- i wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz obiektów zamieszkania zbiorowego jak hotele także robotnicze czy akademiki. Oceniane są też obiekty użyteczności publicznej czyli szkoły szpitale biurowce centra handlowe i magazyny. Jak informują przedstawiciele Ministerstwa Budownictwa przepisy o ocenie energetycznej i świadectwach energetycznych nie będą dotyczyły wolno stojących budynków o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 mkw. i takich w których przeprowadzono roboty budowlane poprawiające jakość energetyczną ale koszt prac nie przekroczył 25 procent wartości odtworzeniowej.


Nie jest też stosowane wobec budynków przeznaczonych do użytkowania na czas nie dłuższy niż dwa lata oraz w stosunku do budynków mieszkalnych wykorzystywanych nie dłużej niż cztery miesiące w roku bez względu na ich powierzchnię. Z obowiązku zdobywania paszportów są też zwolnione budynki wpisane do rejestru zabytków kościoły synagogi kaplice budynki kultu religijnego.


W budynku użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 1 tys. mkw. w widocznym miejscu muszą mieć umieszczoną stronę tytułowa świadectwa mówiąca o klasie energetycznej budynku.

Oceną energetyczną budynków oraz sporządzaniem świadectw zajmują sie audytorzy energetyczni.



Powrót do treści | Wróć do menu głównego